Saç Dökülmesi ve Tedavi Yöntemleri

Saç Dökülmesi ve Tedavi Yöntemleri
Saç Dökülmesi ve Tedavi Yöntemleri
Saç Dökülmesi ve Tedavi Yöntemleri

Saç dökülmesi ve tedavi yöntemleri nelerdir aşağıda bilimsel olarak sıralamış bulunmaktayız.

1. Fiziksel Stres (Vücudun Yıpranması)

Herhangi bir fiziksel cerrahi travma, trafik kazası veya ciddi bir hastalık, hatta grip   geçici saç dökülmesi yapabilir. Bu telojen effluvium adı verilen bir saç dökülmesine neden olabilir. Saçın programlanmış bir yaşam döngüsü vardır: büyüme fazı, dinlenme fazı ve dökülme fazı. Bu konuda profesörler şunu diyor; ‘’Gerçekten stresli bir olay olduğunda saç döngüsü şoka uğrayabilir ve ani dökülmeler meydana gelebilir’’. Saç dökülmesi genellikle travmadan üç-altı ay sonra fark edilir hale gelir.

-Yapılması gerekenler: İyi haber şu ki vücudunuz toparlandıkça saç büyümeye başlayacak.

2.Gebelik

Gebelik, saç dökülmesine neden olabilecek fiziksel stres türüne bir örnektir. Hamilelikte saç dökülmesi, gebelik sırasında değil doğumdan sonra daha sık görülür.

-Yapılması gerekenler: Saç dökülmesi yaşarsanız sorun etmeyin, saçlarınızın birkaç ayda tekrar büyüyecektir.

3. Saçı Boyama, Şekillendirme, Kimyasal Ürün Kullanma

Yıllarca yapılan şiddetli şekillendirme ve yanlış saç bakımları yüzünden saç dökülmesi sorunu açığa çıkar. Aşırı şekillendirmeye örnek olarak sıkı saç örgüleri, saç dokumaları, kimyasalla sertleştirme ve her türlü sert kimyasal,  yüksek sıcaklıkla şekillendirme gibi sayabiliriz. Bu uygulamalar aslında saç kökünü etkileyebileceğinden, saçlarınız geri gelmeyebilir.

Yapılması gerekenler :Uzmanlar  Liquit Keratin Şampuanı  her şampuandan sonra Liquit Keratin saç kremi kullanmanızı önerir; saçlarınızın kurumasını sağlar, saç fırınının saçınızla temas ettiği süreyi sınırlar ve ısıyla çalışan ürünlerin saça vereceği zarardan saçı korur. Koruyucu tabaka gibi kalıcı etkiyle saçta kalarak kimyasal etkilerden de saçı korur.

4.Protein eksikliği

Diyetinizde yeterince protein almazsanız, Uzmanlara göre vücudunuzun saç büyümesini engelleyen protein eksikliği olabilir. Bu, protein alımının düşmesinden yaklaşık iki üç ay sonra kendini belli eder.

-Ne yapmalı:  Proteinin bir çok büyük kaynağı vardır: balık, et ve yumurta dahil. Hayvansal ürünleri yemiyorsanız Vegan veya Vejeteryan Protein kaynaklarından yemelisiniz aynı zamanda saçınıza Liquid Keratin tedavisi uygulamalısınız.

5.Erkek tipi saç dökülmesi

Üç erkekten ikisi 60 yaşına kadar saç dökülmesi yaşar ve çoğu zaman erkek tipi saç dökülmesinden dolayı olur. Genlerin ve erkek cinsel hormonlarının bir araya gelmesinin yol açtığı bu saç dökülmesi genellikle saçların tapınaklarda kucaklaştığı ve M-şeklinde bir saç çizgisi bıraktığı klasik bir patern izler.

-Ne yapılması gerekenler: Genlerle kaynaklı durumlar doktorla görüşülmeli. Destek vermek için Liquit Keratin Şampuanı gibi doğal güçlendiriciler ve Liquit Keratin Serum gibi saç dökülmesini durdurabilen ve büyümesini sağlayan katkısız tedavi yöntemleri bulunur.

6.Kadın tipi saç dökülmesi

Androjenik veya androgenetik saç dökülmesi olarak da adlandırılan kadın tipi saç dökülmesi temel olarak erkek tipi saç dökülmesinin bayan versiyonudur.Uzmanlar, “Kadınlar belirli bir yaşta saç dökülmeye başlayan bir aileden geliyorsa, o halde dökülmeye daha çok eğilimli olabilir” diyor. Erkeklerden farklı olarak, kadınların soyulan bir saç çizgisi olma eğilimi yoktur, bunun yerine kendi parçaları genişleyebilir ve gözle görülür şekilde saç dökülmesine neden olabilirler.Kadın hormanlar da ki değişim de saç dökülmesinin nedenleri arasındadır. Hormanlar da değişikliğe neden olabilecek şeylere örnek verecek olursak; Kadın doğum hapı kullanımı, menepoz diyebiliriz. Bu tip durumlarda doktorunuzdan destek isteyiniz.

-Ne yapmalı? Liquit Keratin Saç Dökülme Seti garantili olmakla beraber doğallığı kanıtlanmış bir ürün olmaktadır. Liquit ile saçlarınıza destek verebilirsiniz. Stres ve kaygı ile mücadele etmek için daha fazla egzersiz yapmak, konuşma terapisini denemek veya ihtiyacınız olduğunda daha fazla destek almak gibi adımları atın

7.Duygusal stresten saç dökülmesi

Duygusal stresin fiziksel strese oranla saç dökülmesine neden olma olasılığı daha düşüktür, ancak örneğin boşanma durumunda, sevilen birinin ölümünden sonra yoğun stresten kaynaklı saç dökülmesi olabilir. Sıklıkla, duygusal stres aslında saç dökülmesini hızlandırmaz. Uzmanlar, stresin yalnızca saçınızda olan bir sorunu daha da kötüleştireceğini söylüyor.

-Ne yapmalı?  Stres ve kaygı ile mücadele etmek için daha fazla egzersiz yapmak, konuşma terapisini denemek veya ihtiyacınız olduğunda daha fazla destek almak gibi adımları atın

8.Demir Eksikliği (Anemi)

20 ila 49 yaşları arasında 10 kadından neredeyse birinde, demir eksikliği (en yaygın anemi türü) nedeniyle anemiden muzdarip olup, kolaylıkla tespit edilebilir saç dökülmesine neden olan bir durumdur. Doktorunuz, anemi olup olmadığınızı kesin olarak belirlemek için kan testi yapmak zorunda kalacaktır.

Ne yapmalı? Basit bir demir takviyesi sorunu düzeltmelidir.

9.Saç Derisi

Sağlıksız bir saç derisi, saçların büyümesini zorlaştıran iltihaba neden olabilir. Saç dökülmesine neden olan deri koşulları seboreik dermatit (kepek), sedef hastalığı ve mantar yarası gibi fungal enfeksiyonları içerir.

Besin değerleri  ve gerekli bakım şartları karşılanmayan kafa derisinde saç dökülmesinin nedenleri arasındadır.

Ne yapmalı?  Enfeksiyon ve hastalıkları için tıbbi yardım almalısınız. Saç derisi bakımı için Liquit Keratin ürünleri faydalı olacaktır. Saç derisini sağlıklı kılmak isteyenler, ayrıntılı bilgi için  Keratin Bakım Saç Derisi sayfasını ziyaret etmelidir.

10.Tiroid Bezi

Hipotiroidizm, zayıf bir tiroid bezi olan tıbbi terimdir . Boynunuzda bulunan bu küçük bez, metabolizmanın yanı sıra büyüme ve gelişme için kritik olan hormonları üretir ve yeterli miktarda hormon pompalamadığın da saç dökülmesine neden olabilir. Doktorunuz gerçek nedenini belirlemek için testler yapmalıdır.

Ne yapmalı? Sentetik tiroid ilaçları sorunu halleder. Tiroid düzeyleriniz normale döndüğünde saçlarınız normale dönmelidir.

11. Vitamini eksikliği

Ne yapmalı? Basit takviyeler sorunu çözmelidir. Diyet değişiklikleri yapabilirsiniz. Balık, et, nişastalı sebzeler ve narenciye olmayan meyvelerde doğal B vitamini bulun. Her zaman olduğu gibi, meyve ve sebzelerde bol miktarda dengeli bir diyet yemenin yanı sıra yağsız protein, avokado ve fındık gibi besinler saçınıza ve genel sağlığınıza iyi gelir.

12.Bağışıklık Sisteminden dolayı saç dökülmesi

Buna ayrıca alopesi areata denir ve temelde aşırı aktif bir bağışıklık sisteminin bir sonucudur. Uzmanlar bu durumu “Vücudun kafası karışıyor” diyerek tabir etmişlerdir. “Bağışıklık sistemi saçları yabancı gibi görüyor ve yanlışlıkla hedef alıyor.”

Ne yapılmalı? Tıbbi müdahale sonucu öğrenilen bu sorun aynı şekilde tıbbi yardım ile çözülmesi gerekir.

13.Ani Kilo Kaybı

Ani kilo kaybı saç dökülmesine neden olabilen bir fiziksel travmanın bir şeklidir. Bu kilo kaybı sizin için nihai olarak iyi olsa bile saç dökülmesi gerçekleşebilir. Kilo kaybının vücudunuzu zorladığı veya doğru yemek yememesinin vitamin veya mineral eksikliklerine neden olması mümkündür. Saç dökülmesi dikkat çekici kilo kaybıyla birlikte, anoreksi veya bulimiya gibi bir yeme bozukluğunun işareti olabilir .

Ne yapmanız gerekiyor : Uzmanlar; ‘Ani kilo kaybı sistemi şoke ediyor ve altı aylık bir saç dökülmesi yaşayacaksınız ve daha sonra kendiliğinden’ düzeliyor diyor.

14.İlaçlardan Dolayı Saç Dökülmesi

Belli bazı diğer ilaç sınıfları saç dökülmesinin nedenlerinden biridir. Bunların arasında daha yaygın olan bazı kan incelticiler ve beta-blokerler olarak bilinen kan basıncı ilaçları. Saç dökülmesine neden olabilecek diğer ilaçlar metotreksat ( romatizmal rahatsızlıkların ve bazı deri durumlarının tedavisinde kullanılır), lityum ( bipolar bozukluk için ), nonsteroid antiinflamatuvar ilaçlar (NSAID’ler) (ibuprofen dahil) ve muhtemelen antidepresanlardır .

Ne yapmalısınız : Doktorunuz ilaçlarından bir ya da daha fazlasının saç dökülmesine neden olduğunu belirlerse, dozunu düşürmek ya da başka bir ilaca geçmek hakkında onunla konuşun.

15.Çok fazla A vitamini

Dermatoloji akademilerine göre A vitamini içeren takviyeleri veya ilaçları aşmak saç dökülmesini tetikleyebilir.

-Ne yapılması gereklidir : Doktorunuzdan kan tahlili isteyiniz. A vitaminini standart değerlere geri çekebilmek için yapmanız gerekenleri doktorunuza danışınız.

16.Steroidlerden Kaynaklı Saç Dökülmesi

Uzmanlara göre anabolik steroidler kullanarak  bazı sporcular tarafından kas yığını yapmak için istismar edilen tür  saçlarınızı kaybedebilirsiniz.

Ne yapmalı? Steroidleri bıraktıktan sonra iyileşme sürecine girecektir. Besin değerlerini sağlayıcı destek olarak Liquit Keratin ürünleri kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>